הרבליזם

הרבליזם-
=ריפוי בצמחים אשר יכול להופיע במספר דרכים:

-צמחי מרפא
במשך אלפי שנים, צמחי מרפא היוו שיטת טיפול בכל רחבי העולם. הינם בין הכלים העתיקים ביותר אשר שימשו לריפוי בני אדם. באופן עממי ופשוט, בשבטים קדומים ומאוחר יותר גם באופן מבוקר לצרכי רפואה. צמחי מרפא הינם צמחים ייחודיים בעלי כוחות ריפוי והשילובים ביניהם מאפשרים לפתור בעיות בריאות רבות, החל מכאלה קלות ויומיומיות ועד למסובכות, כרוניות ואף נדירות. ולכן הם כלי טיפולי יעיל ומוצלח למטפלים רבים גם כיום.
יהיו בעיות או תסמינים אשר יספיקו לבדם, ויהיו כאלה אשר יילקחו בשילוב עם הרפואה המודרנית, בכל מקרה, השימוש בצמחי מרפא עושה פלאים, לגוף ולנפש כאחד.
לצמחים אלה, סוגים רבים ומגוונים, הם מחולקים למשפחות, המשותפות לתפקידים השונים, יהיו כאלה שיתאימו למטופל אחד יותר ולשני פחות. ולכן גם אם קיימת בעיה זהה למספר מטופלים , צמחי המרפא אשר יוצמדו למטופל יהיו אישיים עבורו בלבד ויותאמו בצורה מדוייקת, לאחר אבחון אישי מול מטפל המתמחה בטיפול שכזה.
חשוב לדעת כי, השימוש בצמחי מרפא לוקח בחשבון את סך כל מרכיבי האדם בו אנו מטפלים, כך שלא אמור לקרות מצב שנעזור לתסמין אחד וניצור תסמין אחר. אינם עלולים ליצור נזק, במקרה 'הגרוע' ביותר, יהיה צמח שיעזור פחות להשגת מטרה כלשהי, ואז, תמיד ניתן לעשות חישוב מסלול מחדש ולמצוא תחליף לצמח אחר שיהיה מדוייק יותר!

-פרחי באך
האדם שגילה את השימוש בתמציות הפרחים היה ד"ר אדוארד באך בשנות ה- 30 באנגליה. מלבד היותו רופא, היה ד"ר באך גם בקטריולוג, ותוך כדי עבודתו התעוררה אצלו ריאקציה פנימית למה שהיה רגיל לעשות: להחדיר נגיף, שהוא גורם שלילי, לגוף האדם כדי לרפא אותו. וכך גילה את השיטה.
ד"ר באך האמין שבטבע ישנו מרפא לכל תחלואה. ולפיכך יום אחד סגר את הקליניקה שלו ויצא לחיפושים. מניסיונו בעבודה עם חולים נוכח לראות, שמה שעשה עד כה היה טיפול בסימפטומים שהתגלו אצל האנשים. כשהסימפטומים נעלמו, לאחר זמן מועט, האנשים חזרו עם סימפטומים דומים, ולמעשה, לא נרפאו לגמרי.
נוסף לזאת, שם לב כי קיים קשר בין סוגי תחלואות לטיפוסי אנשים. כלומר, טיפוסים מסוימיים היו בעלי נטייה גדולה יותר להתפתחות מחלות מסויימות, מאשר אחרים.
ד"ר באך יצר חלוקה לקבוצות של אנשים, ועל בסיס זה הצליח להתאים לכל קבוצה מספר תמציות פרחים שגילה בחיפושיו. לא הייתה התייחסות לבעיה גופנית ספציפית, אלא למצב הריגשי- נפשי אשר אפיינו את האדם ה'לא בריא', באותה תקופה. לטענתו " אין מחלות, יש אנשים חולים" ולכן, חשוב מרפא האדם כולו ולא ההתעסקות בתסמיני המחלה.
לפי גישתו מצב נפשי שיצא מאיזון, התערער ואינו הרמוני עוד, יפגע במערכת החיסונית וכך יעכב הבראה תחלואתית. לדוגמא: פחדים או סטרס הנמשכים לאורך זמן (כלומר כרוניים) מדלדלים את החיוניות וכוח הריפוי הטבעי של האדם, פוגעים במערכת החיסון שלו וכך הוא נעשה פגיע למחלות ולזיהומים.
על בסיס זה, קיימות 38 תמציות 'פרחי באך', אשר אנו, המטפלים בשיטה, מתאימים לכל מטופל ספציפי, לאחר אבחון אישי. במטרה להחזיר את ההרמוניה והאיזון וכך לתרום להשגת ריפוי יעיל יותר , מהיר יותר ומוצלח יותר.

-ארומתרפיה
ארומתרפיה הינה 'תורת הניחוחות'. האומנות והמדע של מיצוי שמנים מצמחים ארומטיים לשיפור הבריאות. השמנים האתרים בהם אנו משתמשים הינם התוצרת של הארומתרפיה. הם בעלי ריחות חזקים ועמוקים, המשפיעים על הגוף הפיזי והרגשי של המשתמש בהם.
כאשר אדם מגיע לטיפול ומתלונן על בעיה מסוימת, אנו נתאים לו שמנים אתרים תוך התייחסות למכלול בעיותיו, החל מהרובד הפיזי וכולל הרובד הנפשי.
השמנים בהם אנו משתמשים מופקים במספר תהליכים שונים, כאשר התוצר הסופי הינו תמצית טהורה של צמח מסוים. תמצית זו דומה מאוד להורמונים השייכים לגוף האדם, ולכן כמותם יש שימוש במעט להשגת השפעה גדולה.
שמנים אלה יוצרים גירויים וקשרים בין אברי הגוף ומשפיעים עמוקות על רגשותינו, מצב רוחינו והתנהגותנו. הינם בעלי השפעה חזקה גם על הגוף הפיזי, ותורמים מאוד בבעיות עור כגון: כוויות, גירויים, עקיצות וכן להפרעות חריפות יותר במערכות פנימיות כגון: מערכת הנשימה, העיכול, המערכת ההורמונלית ועוד… נוסף לכל אלה יש בהם שימוש נרחב בקוסמטיקה טבעית.
אופן השימוש:
ישנן שלוש דרכים נפוצות בעיקר, הנפוצה ביותר היא- עיסוי. מוהלים מספר טיפות מהשמנים האתרים ביחד עם שמן בסיס, כגון שמן שקדים, שומשום, זרעי ענבים ודומיהם. ובתנועות עיסוי של לישה והחלקה מחדירים את השמן לגוף.
דרך נפוצה נוספת היא הנדפה והרחה- שימוש במבער (קערה עם מים אשר מתחתיה שמים נר דולק) או לחילופין ב'דיפיוזר' (מכשיר חשמלי המיועד להפצת ריחות). בשניהם מטפטפים מספר קטן של טיפות שמן אתרי נבחר או תרכובת של שמנים ארומטיים שהוכנה מראש.
הדרך השלישית לשימוש היא באמבט מים. ממלאים אמבט במים חמימים ומטפטפים לא יותר מ- 5 טיפות של שמנים ארומטיים למטרה מסויימת. (ניתן לעשות זאת באמבט רגליים בלבד, או באמבטיה לגוף שלם.)
-מומלץ וחשוב לפני השימוש בכל אחת מן הדרכים, לפסול אלרגיה לצמח הספציפי או למשפחתו, זאת על ידי ידע וניסיון קודמים או "מבחן שטח" – מריחה על מיקום קטנטן בגוף והמתנה לתגובה. או לחוסר תגובה =) 24 שעות לפני שימוש.

-הומאופתיה
אחד מתחומיה של הרפואה המשלימה, אשר קיים מראשית המאה ה-18, ולאט לאט הפך לאחד מהפופולריים ביותר כיום. בהומאופתיה האמונה היא כי ניתן לטפל באדם חולה על ידי שימוש בחומר מסוים אשר אם יינתן לאדם בריא יעורר סימפטומים דומים לאלו המאפיינים את האדם הלוקה במחלה. כך בעצם נעשה ריפוי באופן עקיף, על ידי אישוש וחיזוק מערכת החיסון, עוררות ושפעול כוחותיו הטבעיים של הגוף להילחם במחלה קיימת ובתסמיניה השונים. הטיפול נועד להחזיר את הגוף לאיזון כך שיוכל לחזור ולפעול באופן תקין והרמוני.
החומר שניתן הינו "רמדי" (כינוי לתרופה הומאופטית) הבנוי מצמח או ממספר צמחים, המהולים במים או באלכוהול טהורים. שניהם יחד עוברים דילולים וטלטולים (כל רמדי בכמות ובמידה קצת אחרים, בהתאם למטרת הטיפול שלו) אשר הם מצד אחד מסלקים את האפקט הרעיל של החומר, ומצד שני, מתירים את תכונותיו המרפאות בחומר המדלל. התוצר הסופי כה מהול, עד שכמעט ולא ניתן יהיה להבחין בינו לבין החומר המדלל והוא זה שישמש לטיפול.
הרמדי יילקח על ידי המטופל על בסיס יומיומי, או לפי הצורך, על פי הנחיות טיפול שקיבל מהמטפל המוסמך לכך.
בטיפול ישנה הסתכלות על האדם כמכלול, ולא על סימפטומים ספציפיים באופן ממוקד, ולכן הטיפול אינו ישירות על סימפטומים , אלא על האדם כשלם, בהבנה כי ישנו קשר בלתי נפרד בין גוף ונפש.
איך מחליטים איזה רמדי מתאים למי?…
כפי שהבנו עד כה, כל כליה של הרפואה המשלימה, הינם כלים המתבססים על אבחון ספציפי ואישי של מטופל מול מטפל, אשר לאחריו מותאם הטיפול. רמדי הומאופטי, כפי שפורמולת צמחי מרפא/ פרחי באך/ שמנים ארומטיים, יותאם באופן אישי למטופל ספציפי, בהתאם למאפייניו האישיים ומטרת הטיפול וייקח בחשבון את סך כל המרכיבים החשובים על מנת להשיג הצלחה, שיקום, וריפוי שלמים.
אנשים רבים בוחרים כיום לטפל בעצמם בעזרת הומאופתיה, באופן בלעדי, או כמשלים לטיפול אחר, אלטרנטיבי או אפילו קונבנציונלי!

דילוג לתוכן